Dnia 24 lutego 2014 roku w Świetlicy Podwórkowej przy Stowarzyszeniu Centrum Wsparcia Terapeutycznego została zrealizowana jedna z części projektu socjalnego pt. „Zatrzymane w kadrze”. Były to warsztaty fotograficzne pt. „Fotografia? A co to takiego? Zabawa w fotoreportaż” prowadzone przez Panią Agnieszkę Dobosz. Podczas warsztatów podopieczni placówki mieli możliwość zapoznania się z historią fotografii, podstawami fotografowania oraz obsługą aparatu fotograficznego w takim zakresie aby w sposób samodzielny mogły wykonać mini fotoreportaż. Zajęcia odbywały się w siedzibie placówki zlokalizowanej przy ulicy Pomorskiej 54 w Łodzi.
W czasie warsztatów dzieci miały możliwość zapoznania się z budową aparatów zarówno tych starszego jak i nowszego typu. Poznaliśmy etapy rozwijania się tej dziedziny, podstawowe pojęcia, zasady działania aparatów, a także znaczenie symboli na nich umieszczonych.
Podczas warsztatów mogliśmy zaobserwować fascynację podopiecznych placówki różnymi elementami aparatów. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły obiektywy oraz stary aparat w którym, aby zrobić zdjęcie trzeba było ręcznie naciągnąć kliszę. Wspólnie z wychowawcami urządziliśmy mini sesje zdjęciową. Podczas niej wystylizowany wolontariusz pełnił rolę modela, któremu dzieci robiły zdjęcia. Zwieńczeniem pierwszego dnia warsztatów było skonstruowanie camera obscura, który jest pierwowzorem aparatu fotograficznego. Cieszyło się to ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak również samych wychowawców i praktykantów.
Ten dzień warsztatów był wprowadzeniem do tematyki, mającym na celu zapoznanie dzieci z aparatem w takim stopniu, aby w kolejnym dniu warsztatów (26.02) mogły samodzielnie w sposób prawidłowy wykonywać zdjęcia na warsztatach plenerowych.

Dnia 26 lutego 2014r. w Świetlicy Podwórkowej przy Stowarzyszeniu Centrum Wsparcia Terapeutycznego odbyła się druga część warsztatów pt. „Fotografia? A co to takiego? Zabawa w fotoreportaż”, która jest jednym z elementów projektu socjalnego pt. „Zatrzymane w kadrze” realizowanego przez Annę Pawlak, Dominikę Gębkę, Krzysztofa Glige i Milenę Główczyńską.
W tym dniu zajęcia odbywały się w plenerze. Interesowały nas tereny zlokalizowane blisko placówki, a więc ulica Pomorska, Kilińskiego, Północna, Sterlinga, a także Park Helenów i Park Ocalałych. Były to warsztaty w czasie, których w praktyce wykorzystywana była wiedza zdobyta podczas pierwszego dnia warsztatów. Nie skupialiśmy się tylko i wyłącznie na fotografowaniu, ale również na historii miejsc, które odwiedziliśmy. Dzięki Krzysztofowi Glige poznaliśmy m.in. historię Parku Ocalałych, a także postać Marka Edelmana. Głównym zadaniem podopiecznych było zrobienie zdjęć w miejscach, które wspólnie odwiedziliśmy. Samodzielne robienie zdjęć okazało się niezwykle zajmujące i pasjonujące. Dzieci dostrzegały różnorodne obiekty, które wydawałoby się, nie są warte naszej uwagi.

Powstało wiele zdjęć, które komisyjnie zostaną ocenione. Najlepsze zdjęcia będą zaprezentowane w czasie ostatniej finałowej części projektu – wystawy fotograficznej.

Mamy nadzieję, że warsztaty jakie zostały przez nas zorganizowane będą zalążkiem do dalszego rozwoju w tym kierunku, a wiedza jaką udało się zdobyć zostanie wykorzystana w tworzeniu „Gazetki Podwórkowej – kwartalnik świetlicy przy ul. Pomorskiej 54”.